Sirkülasyon Pompası Nedir?

Yönetici tarafından tarihinde yayınlandı

pump, circulation, water

SİRKÜLASYON POMPASI NEDİR ?

Kombi yâda kazanda üretilen sıcak suyun ısıtma sistemi boyunca devir daim yapmasını sağlayan pompalara sirkülasyon pompası denir.

NASIL ÇALIŞIR?

Sirkülasyon pompası, ısıtma sisteminizin kalbi gibidir. Isıtma sisteminizin etrafındaki suyu daha yüksek bir hızda pompalamadan önce, pompaya su alarak, çarklarla suyu basınçlandırarak çalışırlar. Bu, sıcak suyun evinize verimli bir şekilde pompalanmasını sağlamaya yardımcı olur. Sirkülasyon pompalarında bir su girişi ve bir çıkışı olacaktır. Giriş, sıcak suyun basınçlı hale geldiği ve çıkış, suyun evinizin etrafından akması için çıktığı yerdir. Giriş ve çıkış çapı, suyun akış hızını belirleyecektir.

Islak Rotorlu Sirkülasyon Pompaları; salmastra kullanılmayan, ıslak rotorlu pompalar çok sessiz çalışma, düşük enerji tüketimi, konforlu kullanım gibi özellikleri ile binaların ısıtma-soğutma tesisatlarında, kapalı devre sirkülasyon sistemlerinde yaygın olarak güvenle kullanılmaktadır.

Kuru Rotorlu Sirkülasyon Pompaları

Kuru rotorlu sirkülasyon pompaları standart bir fan soğutmalı elektrik motorunun tahrik ettiği, mekanik veya yumuşak bir salmastra ile sızdırmazlığı sağlanmış, motor ile pompa çarkı arasında direkt veya kaplinli bağlantı yapılmış, genelde yüksek debi ihtiyacının olduğu binalarda kullanılan sirkülasyon pompalarıdır.

Kategoriler: Uygulama Notları